ABD VİZESİ - 28 Aralık 2021

ABD VİZESİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınan yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı'nın yazısına istinaden, COVID-19 salgınının, tüm dünyadaki büyükelçiliklerin ve konsoloslukların rutin vize hizmetlerine devam edebilme kapasitelerini etkilemekte olduğu, vize süreçlerinde sıkıntılar yaşandığı ve vize alma süreçlerinin yavaş ilerlediği belirtilmektedir.


Bu kapsamda, özellikle ABD Ankara Büyükelçiliği ve ülkemizde bulunan ABD Konsolosluklarınca bir süredir vize işlemlerinin uzaktan yürütülmesi ve çalışılan personelin sayısında yaşanan azalmaların da etkisiyle randevu saatlerinin daha az olacak şekilde düzenlendiği, vize işlemlerinin yavaşlatıldığı, vize randevularının ileri bir tarihe (bazı durumlarda 8-10 ay) verildiği bildirilmektedir.

Ayrıca, özellikle fuar katılımları/ziyaretleri kapsamında Odalarımızdan, Ticaret Bakanlığı'na iletilen yazılarda ABD Ankara Büyükelçiliği ve ülkemizde bulunan ABD Konsolosluklarınca verilen randevu tarihlerinin öne çekilmesi ile ilgili olarak T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından girişimlerde bulunulmasının talep edildiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu problemin aşılabilmesini teminen T.C. Dışişleri Bakanlığı'na taleplerin iletildiği, Bakanlıktan alınan yanıtta; (ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan alınan bilgiye atıfla) Başkonsolosluğun hızlandırılmış bir randevu sağlayamayacağının belirtildiği, eğer başvuru sahipleri çevrimiçi sistem üzerinden resmi olarak acil bir randevu talep ederlerse, başvuru sahiplerinin (seyahatin amacı ve etkisi hakkında) daha fazla destekleyici bilgi verme fırsatına sahip olacakları bildirilmektedir.

Bu itibarla, vize taleplerine ilişkin başvuru sahiplerinin ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na çevrimiçi sistem üzerinden yukarıda bahsedildiği şekilde başvuru yapmalarında fayda görüldüğü ifade edilmektedir.

"ABD Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye'deki Konsolosluklar" web sayfasında yer alan ve vize bilgilerinin yer aldığı sayfa için lütfen tıklayınız.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.

Diğer Duyurular
İLETİŞİM
0(384) 213 10 36
ÇAĞRI MERKEZİ
Adres:
Musapaşa Mh, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Faks:
0(384) 213 23 85