AHİLER KALKINMA AJANSI ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ BAŞLIYOR - 26 Mart 2019

AHİLER KALKINMA AJANSI ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİLGİLENDİRME SEMİNERLERİ BAŞLIYOR

Günümüzde sınırsız olmayan enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması önem arz eden bir konudur. Özellikle enerji kullanımının fazla olduğu tesislerde artan enerji maliyetini düşürmek ve aynı zamanda mevcut enerjiyi en verimli şekilde kullanmak için enerji yönetimi, başarılı bir organizasyon ve uygun bir enerji etüdü gerekmektedir.

Enerji etüdü, bir bina veya tesis için uygun ekipmanlarla çeşitli ölçme tekniklerini barındıran ve enerji verimliliğini artırıp sarfiyatı minimuma indirmek için yapılan çalışmaların tümüdür. Enerji tasarruf potansiyellerini, enerji atıklarını ve sera gazı emisyonlarını belirlemek, bunlarla ilgili geri kazandırıcı veya önleyici tedbirleri teknik ve ekonomik boyutları ile ortaya koymak amacıyla yapılır.

Düzenlenen bu Bilgilendirme Toplantısında iş yerlerinde enerjinin verimli kullanılarak kârlılığın artırılmasına yönelik alınabilecek tedbirler, enerji etüdü yöntemleri, enerji yönetimi, teknik ve yasal standartlar hakkında uzman tarafından bilgiler aktarılacaktır. Kamu otoriteleri “Enerji Verimliliği” konusuna büyük önem vermekte olup, bu konuda teknik ve mali destek almak isteyen girişimcilere çeşitli olanaklar sunmaktadır. Toplantıda, iş yerlerinde enerji etüdü yaptırmak ve etüt sonucunda makine-ekipman değişimi yapmak isteyen katılımcı firmaların bu projelerini finanse edebileceği aşağıdaki programlardan yararlanabilmeleri için bilgilendirme yapılacaktır:

- KOSGEB - KOBİ’lere Enerji Verimliliği Desteği

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı – Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) Destekleri

Bu kapsamda düzenlenecek olan ilk seminer Nevşehir’de 28 Mart 2018 tarihinde saat 09:30’da Ahiler Kalkınma Ajansı Hizmet Binasında gerçekleştirilecektir.

Diğer Duyurular
İLETİŞİM
0(384) 213 10 36
ÇAĞRI MERKEZİ
Adres:
Musapaşa Mh, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Faks:
0(384) 213 23 85