CİBUTİ ÖZEL EKONOMİK BÖLGESİ TOPLANTISI - 03 Aralık 2019

CİBUTİ ÖZEL EKONOMİK BÖLGESİ TOPLANTISI

 

Bilindiği üzere, son dönemde Türkiye ve Cibuti arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler hızla geliştiği bildirilmektedir. Bu kapsamda, Cibuti'de Türk firmalarının Afrika'ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılım noktası olarak değerlendirilebilecek bir Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmalar 2014 yılında başlatılmış ve ÖEB'ye arazi tahsisine ilişkin Protokol 2015 yılında imzalanmıştır.

Cibuti Cumhurbaşkanının 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanlığı Makamı'nın konuya ilişkin çalışmalara Birliğimizin de iştirak etmesi yönündeki talimatı alınmıştır. Bu itibarla, Ticaret Bakanlığımız, TOBB ve TEPAV yetkililerinden müteşekkil bir heyet, 24-27 Aralık 2018 tarihleri arasında Cibuti'ye bir ziyaret gerçekleştirmiş,  ziyaretin akabinde TEPAV tarafından bir değerlendirme raporu hazırlanmıştır.

Son olarak, 16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti'nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein ABDİLLAHİ ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven SAK, Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna TURAGAY'ı makamında ziyaretlerinde projenin Türk iş adamlarına tanıtılmasına yönelik olarak bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede Ticaret Bakanlığı’ndan iletilen yazıda, 17 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3. Kat Toplantı Salonu, saat 14.00'da) Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve Cibuti Özel Ekonomi Bölgesi'ne ilgi duyan ve yatırım yapmak isteyen firmalarının katılımıyla bir toplantının düzenleneceği bildirilmektedir. Bu itibarla, söz konusu toplantıya katılmak isteyen kişilerin 10 Aralık 2019 mesai saati bitimine kadar (anara.daylan@tobb.org.tr ve neslihan.dogan@tobb.org.tr) adreslerine bilgi vermesi gerekmektedir.

Diğer Duyurular
İLETİŞİM
0(384) 213 10 36
ÇAĞRI MERKEZİ
Adres:
Musapaşa Mh, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Faks:
0(384) 213 23 85