EKMEK SATIŞI YAPAN FİRMALARIMIZA ÖNEMLİ DUYURU - 16 Mart 2020

EKMEK SATIŞI YAPAN FİRMALARIMIZA ÖNEMLİ DUYURU

Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu”na göre yürütülmektedir.

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ( Tebliğ No: 2012/2) EK-2’de Ambalajsız Olarak Piyasaya Arz Edilen Ürünlerin Üretim Depolama, Dağıtım ve Satış Aşamalarının Taşıması Gereken Kurallar’ın 5. Maddesinde “Bu Tebliğ kapsamında ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünler; satış yerlerinde alıcının el değmesini engelleyecek şekilde ekmek dolabında veya tezgahında muhafaza edilerek gıda işletmecisinin kontrolünde satılır veya gıda işletmecisi, tüketicinin bu ürünleri eldiven ile almasının sağlar. Gıda işletmecisi, bu Tebliğ kapsamında ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünleri;  29/12/2011 tarihli ve 28157 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliğinde yer alan hükümlere uygun bir ambalaj malzemesine sararak veya içine koyarak tüketiciye arz eder veya bu ürünler için söz konusu Yönetmelikte yer alan hükümlere uygun bir ambalaj malzemesinin ekmek dolabında veya tezgahında alıcının ulaşabileceği bir şekilde bulundurmasını sağlar. Bu Tebliğ kapsamında ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ürünlerin satışa sunulduğu ekmek dolapları veya tezgâhları açıkta bırakılmayacak şekilde kapalı bir ortama konulur” hükmü yer almaktadır.

Ülkemizde Yeni Koronavirüs (Covid-19) vakalarının görülmesinin bildirilmesi nedeniyle, salgının yayılmasının önüne geçmek amacıyla ekmek üretim, dağıtım ve satış aşamalarında belirtilen hüküm doğrultusunda hareket edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Odamıza gelen yazıda belirtilen hüküm doğrultusunda hareket edilmesinin sağlanması, ekmeklerin pek çok kişi tarafından ellenerek alınmasının önlenmesi için mümkün olduğunca satıcılar tarafından müşterilere verilmesi yönünde gayret gösterilmek üzere gerekli tavsiye ve uyarıların yapılması hususunda siz değerli Üyelerimizden gerekli hassasiyet göstermesini bekliyoruz.

Diğer Duyurular
İLETİŞİM
0(384) 213 10 36
ÇAĞRI MERKEZİ
Adres:
Musapaşa Mh, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Faks:
0(384) 213 23 85