GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI YÖNETMELİĞİ - 20 Mart 2020

GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI YÖNETMELİĞİ

21 Mayıs 2014 tarih 29006 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan “Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği” ile ithalatta ihracatta gümrük işlemleri basitleştirilmiş usul çerçevesinde eşyanın Gümrük İdaresinde bekletilmeden firmaların doğrudan kendi tesislerinde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Yönetmeliğe göre en az 3 yıldır fiilen faaliyette bulunan ve diğer şartları sağlayan gerçek veya tüzel kişiler; Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası alarak eşyanın giriş ve çıkışı sırasında emniyet ve güvenlik kontrollerine ilişkin kolaylaştırmalardan yararlanmak üzere Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü kazanmaktadır. Sertifika sahibi kuruluşların denetimindeki araçlara sınır kapılarından öncelikli geçiş hakkı, başvuruya gerek kalmaksızın eksik beyan usulü (beyannameye eklenmesi gereken belgelerden bazılarının eklenmeden beyanda bulunulması), kısmi teminat, yeşil hat uygulaması (eşyanın belge kontrolüne veya muayeneye tabi tutulmadığı hat) gibi önemli kolaylıklar getirilmiştir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasına başvurmak isteyen üyelerimizin TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve TS EN ISO/IEC 27001 Bilgi Teknolojisi ve Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgeleri almaları zorunludur. 

Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinden faydalanmak isteyen üyelerimiz, zorunlu olan bu belgelerin Gaziantep Belgelendirme Müdürlüğü’nün (342) 337 95 03 nolu irtibat telefonundan yetkili uzman personellerle irtibata geçerek, başvuru formunu Müdürlüğe ulaştırmaları halinde belgelendirme işlemleri yapılabilecektir.

Üyelerimize duyurulur.

Diğer Duyurular
İLETİŞİM
0(384) 213 10 36
ÇAĞRI MERKEZİ
Adres:
Musapaşa Mh, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Faks:
0(384) 213 23 85