“MARKETLERDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER” DAİR YENİ AÇIKLAMA - 28 Mart 2020

“MARKETLERDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER” DAİR YENİ AÇIKLAMA

TOBB’den 28/03/2020 tarihinde Odamıza gönderilen marketlerde alınması gereken tedbirlere dair yazı ile;

“İçişleri Bakanlığı'nın 24.3.2020 tarihli Ek Genelgesi uyarınca, marketlerle ilgili alınması gereken yeni tedbirlerin kapsamının netleşmesi için bir süredir değerlendirmeler ve görüşmeler sürdürülmektedir. Bu değerlendirme ve görüşmeler neticesinde 26.03.2020 tarihli açıklamanın yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Toplum sağlığını koruma amaçlı bu hassasiyet karşısında, tacir veya esnaf sıfatına sahip olsun veya olmasın, "mahalle bakkalı" olarak tabir edilen işletmeler dışındaki tüm market işletmelerinin, Bakanlığın Genelgesi kapsamında olması gerektiği sonucuna varılmıştır.” denilmektedir.

Buna göre;

İl ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek. 

Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. 

İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. 

Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.

İlgili üyelerimize önemle duyurulur.

Diğer Duyurular
İLETİŞİM
0(384) 213 10 36
ÇAĞRI MERKEZİ
Adres:
Musapaşa Mh, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Faks:
0(384) 213 23 85