PARMAKSIZ, HİSARCIKLIOĞLU VE PEKCAN KAPIKULE GÜMRÜK KAPISI VE TIR PARKI’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

PARMAKSIZ, HİSARCIKLIOĞLU VE PEKCAN KAPIKULE GÜMRÜK KAPISI VE TIR PARKI’NDA İNCELEMELERDE BULUNDU


Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan’ı M. Arif Parmaksız, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu veTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan  Kapıkule Gümrük Kapısı ve TIR Parkı’nda incelemelerde bulundu.​

Parmaksız, Hisarcıklıoğlu, Bakan Pekcan, Vali Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe,  bakanlığın genel müdürleri ve gümrük yetkililerinin katıldığı toplantıda, çalışmalara ilişkin bir sunum yapıldı.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan burada basına yaptığı açıklamada, "Gümrük kapılarında modernleşmeye gidiyoruz, dijitalleşmeye gidiyoruz, tek durak sistemine gidiyoruz. Diğer bakanlıklarla da müşterek, tek durak sistemi ve tek pencere sistemindeki evrak sayısının azaltılmasıyla ilgili." dedi.

 

Kapıkule’de cumartesi, pazar günü meydana gelen ve pazartesiye sarkan tır kuyruklarının azalması için çalışma yaptıklarını ifade eden Pekcan, kuyrukların İstanbul çıkışlı ihracat işlemlerinin çarşamba ve cumartesi yapılmasından kaynaklandığını vurguladı.

 

Bu konuda çalışmaların sürdüğünü aktaran Pekcan, "Tır parkının kapasitesinin arttırılmasını konuştuk. Akaryakıt pompa istasyonunun sayılarının arttırılmasını konuştuk onu artırabiliriz. Yarın Bulgarsitan’a ziyaretimiz olacak. Oradaki 8 peronun 10’a çıkartılması ve daha verimli çalışılabilmesi için neler yapılması gerektiğini konuştuk. Burada yenilikler yapıyoruz, Türkiye Avrupa'nın en modern gümrük kapılarına sahip, bunu her aşamada kendileri de söylüyor. Gümrük kapılarında modernleşmeye gidiyoruz, dijitalleşmeye gidiyoruz, tek durak sistemine gidiyoruz." diye konuştu.

 

M. Arif Parmaksız, M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Bakan Ruhsar Pekcan, daha sonra tır parkı, gümrüksüz satış mağazaları ve x-ray birimini gezerek, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak'tan bilgi aldı.

 

İLETİŞİM
0(384) 213 10 36
ÇAĞRI MERKEZİ
Adres:
Musapaşa Mh, 50200 Nevşehir Merkez/Nevşehir
Faks:
0(384) 213 23 85